Razvojni studio iz Hrvatske, dobro nam poznati Croteam opet je nadmašio samoga sebe. Devet godina nakon izlaska originala uspjeli su napraviti nastavak za PC , PlayStation 5 i Xbox Series X/S koji je ispunio naša očekivanja. Radnja se događa nekoliko milenija nakon prvoga dijela te je naš lik “rođen” kao broj 1000 u novoj zajednici naprednih robota koji sebe nazivaju ljudima.
Tko sam?
U Novom Jeruzalemu unutar granica kupole moguće je vidjeti mnogo zanimljivih stvari i artefakata kao što su predmeti koje je koristila ljudska civilizacija za vrijeme postojanja. Jedan predmet koji nam je zapeo za oko sa zanimljivim opisom je ni više ni manje nego ispuhana nogometna lopta, a u opisu predmeta piše: “Sfera punjena zrakom koja se koristila u popularnoj igri antičkih ljudi zvanoj “nogomet”. Ova igra se igrala diljem cijelog svijeta i budila je duboku strast i vatrenost kod ljubitelja spomenute igre. Također, “nogomet” se često digitalizirao u obliku simulacija, ponajviše u obliku Football Glory (1994 CE).”
Nakon istraživanja centralne kupole gdje živi naša zajednica od 1000 članova, krećemo na ekspediciju prema otoku na koji nas je Prometej i sam pozvao te dobivamo oblik mape. Izgled spomenute mape je jednostavan i zanimljiv. Četiri strane svijeta, na svakoj strani 3 manja odjeljka i skupina razina za prijeći. Ono što treba naglasiti je to da je svaka zona drugačija. Sjever nam prikazuje snježnu ledenu mapu, istok nam prikazuje zelenilo.
Baš kao i mini igra koja je nagovijestila izlazak prve igre, The Sigils of Elohim, u kojoj slažemo Tetrominose u oblike kao kvadrat ili pravokutnik, Croteam je ostao dostojan svome slaganju Tetrominosa. Ovoga puta to nije obično popunjavanje kvadrata ili pravokutnika sa oblicima već se radi o slaganju mostova od extra velikih Tetrominosa kako bismo došli na drugu stranu svijeta u kojemu trenutno rješavamo zagonetke.
Zagonetke svuda oko nas
Prvih nekoliko zagonetni nije bilo izuzetno teško. Sam sadržaj i način rješavanja istih nećemo otkrivati da ne pokvarimo igračima doživljaj. Croteam ih je odlučio logički postaviti tako da idu od lakših prema težima.
Svaka zona ima po osam glavnih zagonetki koje su potrebne za praćenje i napredovanje priče. Zavisno igraču, zagonetke je moguće riješiti u dvije do tri minute najbrže, odnosno dvadeset ili više minuta ukoliko se zapne. Za one koji žele više, postoje i dodatne zagonetke.
Iako na momente igra može zbuniti, ekipa iz Croteama je srećom mislila i na manje vješte igrače. Svaka prostorija gdje su zagonetke ima Prometheus Terminal gdje je moguće korištenjem tokena skratiti muke. Za sve koji ne vole akcijske naslove, dobro je što u Talosu nema neprijatelja. Igrači sami moraju dokučiti misterije u opuštajućoj atmosferi.
Istraživanje svih trinaest otoka je zanimljivo iskustvo koje rijetko viđamo u svijetu videoigara. Svijet je prepun zanimljivih lokacija, čudnovatih likova i neuobičajenih situacija. Igra, kao i naši sugrađani, nas vode kroz priču i pitaju zanimljiva i filozofska pitanja na koje uživancija davati odgovore. Pitanja postavljaju i mitološka bića kao što su sfinga i Pandora te nas upućuju nas na moralne odabire i razmišljanje izvan okvira zagonetki koje nam ionako dovoljno pokreću moždane vijuge.
Za normalan prolazak potrebno je oko dvadeset sati igre, što je više nego solidno vrijeme. Za sve koji vole u potpunosti preći igre imamo dobru vijest – potrebno je između 30 – 40 sati za 100 % prelazak. U doba kada na tržište izlaze kraći naslovi lijepo je vidjeti što Croteam nije smanjio vrijeme potrebno za prelazak, već ga je čak i povećao.
Tehnikalije
Tijekom igranja nismo uočili nijedan bug. Igra se fluidno izvodila na PlayStation 5 konzoli. PC verzija se također izvodi bez problema. Vizualno se radi o prekrasnoj igri izrađenoj u Unreal 5 grafičkom pokretaču. U odnosu na prethodnika vidljiv je napredak – grafički efekti su ljepši, okolina izgleda stvarnije, a čak je i osvjetljenje prirodnije.
S tehničke strane nemamo nikakvih zamjerki. Što se tiče nesavršenosti, nisu vidljive golim okom. Stvarno, trebalo bi mikroskopom tražiti što ne valja u igri. Ipak, kakav bi bili to domaći portal kada bi pronalazili zamjerke u najboljoj hrvatskoj igri koja se u pojavila u prodaji tijekom ove kalendarske godine.
Zaključak
Ovo remek djelo preporučujemo zaljubljenicima u bilo koju vrstu zagonetki, jer iskreno, ova igra nije za svakoga. Netko voli razmišljati, razbijati glavu razmišljajući o rješenju nivoa. Poneka može zadati figurativnu glavobolju, no zahvaljujući predivnom svijetu nema razloga za odustajanje. Sama priča i zagonetke tjeraju na razmišljanje i nastavak igranja. Primjerice, u svakoj zoni postoje izgubljeni tajni laboratoriji u kojima možemo vidjeti koja vrsta tronošca i sakupljača svjetlosnih zraka ili pak pila koje rade rupe u metalnim zidovima nas očekuje u idućoj zoni ili podzoni.
Priča je konkretna, humoristična i filozofski nastrojena te se propituje igračevo mišljenje o svijetu kao i o životu. Svijet u kojem se nalazimo i igramo je više nego predivan. Jednostavno radi se o najboljoj igri nakon posljednjeg Serious Sama koja je izrađena od strane Croteama. Ujedno se radi o najboljoj videoigri izdanoj u Hrvatskoj u 2023. godini. Po pristupačnoj cijeni od 29,99 eura i sa oko 20 sati gameplaya radi se o naslovu vrijednom nabavke.
Primjerak igre (PlayStation 5 verzije) za potrebe recenzije ustupio izdavač Devolver Digital